Licensed to Wissahickon Aquatic Club
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/5/2019 12:17 PM
                      Suburban Aquatic League: Dual Meet                       
                      Records Report  updated 2 Aug 2005                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 11 & Under 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meitner, A.V              10 WCAC-MA                   NP      58.80  
  2 Nippa, Hunter B            7 WCAC-MA                   NP      57.75  
 
Event 4  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             1:23.64    1:31.03  
     1) Sohl, Andrew L 8                2) Ognissanti, Giancarlo D 8      
     3) Maiale, Matteo A 8              4) Winterbottom, Mitchell J 6     
  2 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             1:29.63    1:33.53  
     1) Lieu, Christian T 8             2) Kenesky, Luke A 7              
     3) Cohen, Jonah 8                  4) Farno, Andrew E 7              
  3 Wissahickon Community Aquatic-MA  'B'                  NT    1:55.80  
     1) Speece, Connor S 6              2) lee, Chayce H 8                
     3) Chen, Austin C 7                4) Appleton, Jake A 8             
 
Event 5  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             2:28.50    2:32.44  
     1) Claffey, Evan M 10              2) Huggard, William S 9           
     3) Delp, Justin W 10               4) Rohrbaugh, Evan J 10           
  2 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    3:02.84  
     1) Fecteau, Nathan D 9             2) Hand, Asher C 9                
     3) Delp, Ryan L 10                 4) Morelock, Dylan M 9            
  3 Wissahickon Community Aquatic-MA  'B'                  NT    3:31.53  
     1) Bennacef, Ryan T 9              2) Hussa, Charlie R 9             
     3) Appleton, Matt F 10             4) Hoover, Reid C 9               
 -- Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             2:38.28         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Weiss, Ryan C 10                2) Kolman, Caiden C 10            
     3) Weiss, Jack W 10                4) Pickel, Jack 10                
 -- Wissahickon Community Aquatic-MA  'C'                  NT         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Krumenacker, Colin C 10         2) Li, Luke W 10                  
     3) Oguiwara, Rafie K 9             4) Latchford, Mason G 9           
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             2:04.06    2:03.85  
     1) Bowker, Patrick J 12            2) Ferenz, Matthew J 12           
     3) Green, Nicholas R 12            4) Ferenz, Tyler J 11             
  2 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             2:22.06    2:21.34  
     1) Johnson, Jack R 11              2) Cohen, Radek A 11              
     3) Schoppe, Carmen F 12            4) Miller, Justin 12              
  3 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    2:24.08  
     1) Cooper, Logan A 12              2) Maiale, Aidan A 12             
     3) Wolfe, Ronald D 12              4) Williams, Morgan P 12          
  4 Wissahickon Community Aquatic-MA  'B'                  NT    2:35.20  
     1) Bowers, Dean 11                 2) Hoover, Gavin C 12             
     3) Laux, Michael P 11              4) Zeibari, Mikael 11             
  5 Tops Swimming-MA  'C'                                  NT   x2:38.61  
     1) Bleam, Kevin M 12               2) Oliver, Nathaniel R 11         
     3) Claffey, Owen C 12              4) Jones, Loguen P 11             
 
Event 7  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             1:51.73    1:57.12  
     1) Song, Isaac 14                  2) Bowers, Hudson 13              
     3) McManus, Sean J 14              4) Shilling, Tyler 13             
  2 Tops Swimming-MA  'A'                             1:42.54    1:57.35  
     1) Rohrbaugh, Kyle J 14            2) Engler, Kyle M 14              
     3) Cielecki, Edward 13             4) Phillips, Henry C 13           
  3 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    2:09.90  
     1) Saeger, Robert T 13             2) Brittain, Jackson T 14         
     3) Burry, Owen M 13                4) Gamber, Braeden J 13           
 
Event 8  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             1:40.14    1:41.20  
     1) Fink, Dalton C 15               2) Benner, Nolan L 16             
     3) Keifer, Aaron J 18              4) Guiliano, Christopher R 15     
  2 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    1:48.30  
     1) McNeill, Michael J 17           2) VanNatter, Nathan W 15         
     3) Vivian, Noah I 15               4) Silbert, Kyle B 17             
  3 Tops Swimming-MA  'C'                                  NT   x1:49.30  
     1) Cubbler, Andrew L 16            2) Stoudt, Conner M 15            
     3) Lyman, Sean P 15                4) Zimmerman, Nathaniel L 17      
  4 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             1:49.52    2:02.19  
     1) Laux, Connor N 18               2) Bruno, Aiden C 16              
     3) Schoppe, Anthony M 16           4) Weiss, Charlie 15              
 
Event 9  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burfield, Gavin M          8 TOPS-MA                16.82      18.89  
  2 Lieu, Christian T          8 WCAC-MA                22.79      20.96  
  3 Farno, Andrew E            7 WCAC-MA                24.97      25.32  
  4 Speece, Connor S           6 WCAC-MA                25.53      25.82  
  5 Lemke, Jacob E             7 TOPS-MA                24.11      28.38  
 -- Appleton, Jake A           8 WCAC-MA                24.28     X20.54  
 -- Chen, Austin C             7 WCAC-MA                   NT     X24.07  
 -- Kim, Jason Y               7 WCAC-MA                30.47     X26.73  
 -- Carpenter, Brody J         8 TOPS-MA                31.23     X27.21  
 -- Stalker, Jack H            8 WCAC-MA                34.97     X32.46  
 -- Matys, Zachary B           8 TOPS-MA                31.28     X33.27  
 -- Thorpe, Dylan T            8 WCAC-MA                31.03     X34.82  
 -- Winterbottom, Mitchell J   6 TOPS-MA                19.00         DQ  
      False start
 
Event 10  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Jack W             10 WCAC-MA              1:10.31    1:08.49  
  2 Claffey, Evan M           10 TOPS-MA              1:17.41    1:16.17  
  3 Rohrbaugh, Evan J         10 TOPS-MA              1:18.81    1:18.43  
  4 Delp, Ryan L              10 TOPS-MA              1:18.03    1:18.97  
  5 Hussa, Charlie R           9 WCAC-MA              1:29.94    1:37.19  
  6 Hoover, Reid C             9 WCAC-MA              2:16.38    2:02.35  
 -- Parkinson, Christopher W   9 TOPS-MA              1:35.89   X1:40.81  
 -- Appleton, Matt F          10 WCAC-MA              1:49.02   X1:45.68  
 -- Fecteau, Nathan D          9 TOPS-MA              1:39.03   X1:50.90  
 
Event 11  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Nicholas R         12 TOPS-MA                59.79    1:00.76  
  2 Miller, Justin            12 WCAC-MA              1:07.15    1:07.11  
  3 Williams, Morgan P        12 TOPS-MA              1:16.82    1:13.11  
  4 Laux, Michael P           11 WCAC-MA              1:09.87    1:13.12  
  5 Claffey, Owen C           12 TOPS-MA              1:15.99    1:17.54  
  6 Zeibari, Mikael           11 WCAC-MA                   NT    1:19.70  
 -- Moffa, Joseph F           12 TOPS-MA              1:20.79   X1:18.79  
 -- Lao, Ben C                12 WCAC-MA                   NT   X1:21.89  
 -- Jones, Loguen P           11 TOPS-MA              1:30.18   X1:27.46  
 
Event 12  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rohrbaugh, Kyle J         14 TOPS-MA                54.44      55.15  
  2 Song, Isaac               14 WCAC-MA                   NT      56.55  
  3 Phillips, Henry C         13 TOPS-MA                57.70      56.94  
  4 McManus, Sean J           14 WCAC-MA                57.46      56.96  
  5 Bowers, Hudson            13 WCAC-MA              1:03.13    1:05.24  
  6 Adamski, Tyler M          13 TOPS-MA              1:05.07    1:06.62  
 
Event 13  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guiliano, Christopher R   15 TOPS-MA              1:44.91    1:48.66  
  2 Bowers, Griffin J         16 WCAC-MA              1:54.61    1:58.71  
  3 Stoudt, Conner M          15 TOPS-MA              2:01.40    2:01.99  
  4 McNeill, Michael J        17 TOPS-MA              2:01.34    2:03.70  
  5 Decker, Peter             17 WCAC-MA                   NT    2:11.86  
  6 Weiss, Charlie            15 WCAC-MA              3:03.63    2:50.90  
 
Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lieu, Christian T          8 WCAC-MA                24.39      23.68  
  2 Winterbottom, Mitchell J   6 TOPS-MA                26.33      24.55  
  3 Sohl, Andrew L             8 TOPS-MA                24.22      25.93  
  4 lee, Chayce H              8 WCAC-MA                26.93      26.23  
  5 Speece, Connor S           6 WCAC-MA                27.22      29.03  
  6 Lindenmuth, Jake M         7 TOPS-MA                27.26      31.04  
 -- Chen, Austin C             7 WCAC-MA                29.08     X29.32  
 -- Carpenter, Brody J         8 TOPS-MA                33.42     X33.00  
 -- Blackman, Quinten M        7 TOPS-MA                30.79     X34.22  
 -- Matys, Zachary B           8 TOPS-MA                34.92     X41.60  
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Ryan C             10 WCAC-MA                39.64      38.31  
  2 Huggard, William S         9 TOPS-MA                40.10      39.11  
  3 Claffey, Evan M           10 TOPS-MA                39.61      39.50  
  4 Krumenacker, Colin C      10 WCAC-MA                44.96      45.27  
  5 Morelock, Dylan M          9 TOPS-MA                49.75      47.02  
  6 Latchford, Mason G         9 WCAC-MA                48.52      49.63  
 -- Parkinson, Christopher W   9 TOPS-MA                57.75     X54.28  
 -- Fecteau, Nathan D          9 TOPS-MA                51.94     X57.22  
 -- Garber, Ethan X            9 TOPS-MA                52.12     X59.21  
 -- Karaffa, Jacob D          10 TOPS-MA              1:02.48   X1:03.36  
 -- Oguiwara, Rafie K          9 WCAC-MA                   NT        XDQ  
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolfe, Ronald D           12 TOPS-MA                38.47      36.06  
  2 Maiale, Aidan A           12 TOPS-MA                37.31      36.57  
  3 Bowers, Dean              11 WCAC-MA                37.65      36.68  
  4 Cooper, Logan A           12 TOPS-MA                37.63      38.87  
  5 Laux, Michael P           11 WCAC-MA                39.60      39.43  
  6 Lao, Ben C                12 WCAC-MA                41.27      39.75  
 -- Bleam, Kevin M            12 TOPS-MA                43.65     X40.27  
 -- Claffey, Owen C           12 TOPS-MA                39.94     X41.74  
 -- Greaves, Jack T           11 TOPS-MA                54.09     X49.58  
 -- Lynch, Ryan               12 WCAC-MA                   NT        XDQ  
      Delay initiating arm pull at turn
 
Event 17  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Isaac               14 WCAC-MA              1:00.11    1:02.36  
  2 Gamber, Braeden J         13 TOPS-MA                   NT    1:10.53  
  3 Cielecki, Edward          13 TOPS-MA              1:09.46    1:10.81  
  4 Saeger, Robert T          13 TOPS-MA              1:12.58    1:11.64  
  5 Valentine, Nate J         13 WCAC-MA                   NT    1:16.16  
 
Event 18  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Nolan L           16 TOPS-MA                59.89      57.42  
  2 Lyman, Sean P             15 TOPS-MA                58.50      57.44  
  3 Cubbler, Andrew L         16 TOPS-MA              1:00.38    1:00.94  
  4 Laux, Connor N            18 WCAC-MA              1:02.42    1:03.61  
  5 Decker, Peter             17 WCAC-MA                   NT    1:09.41  
 -- McNeill, Michael J        17 TOPS-MA              1:03.01   X1:01.83  
 -- Stoudt, Conner M          15 TOPS-MA              1:02.49   X1:05.70  
 -- Seville, Grant T          15 TOPS-MA              1:19.33   X1:17.34  
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenesky, Luke A            7 WCAC-MA                22.96      22.34  
  2 Cohen, Jonah               8 WCAC-MA                24.25      23.76  
  3 Ognissanti, Giancarlo D    8 TOPS-MA                30.24      28.07  
  4 lee, Chayce H              8 WCAC-MA                32.99      29.03  
  5 Burfield, Gavin M          8 TOPS-MA                28.15      29.87  
  6 Lindenmuth, Jake M         7 TOPS-MA                32.86      32.49  
 -- Speece, Connor S           6 WCAC-MA                32.87        XDQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huggard, William S         9 TOPS-MA                45.64      45.27  
  2 Weiss, Ryan C             10 WCAC-MA                47.66      46.45  
  3 Moffa, Nicholas R         10 TOPS-MA                46.47      46.46  
  4 Li, Luke W                10 WCAC-MA                48.00      47.93  
  5 Kolman, Caiden C          10 WCAC-MA                46.79      48.98  
  6 Hand, Asher C              9 TOPS-MA                50.49      50.86  
 -- Karaffa, Jacob D          10 TOPS-MA                59.46     X58.69  
 -- Garber, Ethan X            9 TOPS-MA                59.69     X59.06  
 -- Pickel, Jack              10 WCAC-MA                51.57   X1:01.81  
 
Event 21  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferenz, Matthew J         12 TOPS-MA                33.83      34.61  
  2 Cohen, Radek A            11 WCAC-MA                40.72      39.42  
  3 Bowker, Patrick J         12 TOPS-MA                40.53      41.64  
  4 Johnson, Jack R           11 WCAC-MA                40.00      41.68  
  5 Moffa, Joseph F           12 TOPS-MA                42.50      43.58  
  6 Hoover, Gavin C           12 WCAC-MA                43.24      44.66  
 -- Bowers, Dean              11 WCAC-MA                   NT     X44.84  
 -- Oliver, Nathaniel R       11 TOPS-MA                46.23     X46.12  
 -- Jones, Loguen P           11 TOPS-MA                45.48     X46.89  
 
Event 22  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engler, Kyle M            14 TOPS-MA              1:12.54    1:14.07  
  2 Bowers, Hudson            13 WCAC-MA              1:16.05    1:15.50  
  3 Brittain, Jackson T       14 TOPS-MA              1:23.94    1:24.02  
  4 Valentine, Nate J         13 WCAC-MA              1:27.91    1:27.13  
  5 Shilling, Tyler           13 WCAC-MA                   NT    1:30.34  
  6 Adamski, Tyler M          13 TOPS-MA              1:34.68    1:34.42  
 
Event 23  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanNatter, Nathan W       15 TOPS-MA              1:07.27    1:03.51  
  2 Fink, Dalton C            15 TOPS-MA              1:07.50    1:06.73  
  3 Vivian, Noah I            15 TOPS-MA              1:06.52    1:07.62  
  4 Bruno, Aiden C            16 WCAC-MA              1:12.72    1:12.39  
  5 Decker, Peter             17 WCAC-MA                   NT    1:27.35  
  6 Weiss, Charlie            15 WCAC-MA              1:59.44    1:56.58  
 -- Leary, Jayson M           15 TOPS-MA              1:22.97   X1:22.33  
 -- Pealock, Edward G         15 TOPS-MA              1:29.84   X1:25.58  
 
Event 24  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maiale, Matteo A           8 TOPS-MA                18.07      19.02  
  2 Appleton, Jake A           8 WCAC-MA                26.09      25.94  
  3 Kim, Jason Y               7 WCAC-MA                   NT      28.72  
 -- Thorpe, Dylan T            8 WCAC-MA                   NT         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Stalker, Jack H            8 WCAC-MA                   NT        XDQ  
      Non-simultaneous arms
 
Event 25  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delp, Justin W            10 TOPS-MA                32.97      34.80  
  2 Delp, Ryan L              10 TOPS-MA                38.83      39.49  
  3 Rohrbaugh, Evan J         10 TOPS-MA                40.59      40.47  
  4 Hussa, Charlie R           9 WCAC-MA                   NT      52.58  
  5 Kolman, Caiden C          10 WCAC-MA                46.95      53.20  
 -- Hoover, Reid C             9 WCAC-MA              1:06.19   X1:07.03  
 -- Appleton, Matt F          10 WCAC-MA                   NT         DQ  
      Scissors kick
 
Event 26  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Nicholas R         12 TOPS-MA                29.16      30.05  
  2 Miller, Justin            12 WCAC-MA                33.62      33.68  
  3 Schoppe, Carmen F         12 WCAC-MA                33.82      34.30  
  4 Ferenz, Tyler J           11 TOPS-MA                32.47      34.32  
  5 Wolfe, Ronald D           12 TOPS-MA                35.51      35.34  
  6 Lynch, Ryan               12 WCAC-MA                48.11      51.98  
 -- Zeibari, Mikael           11 WCAC-MA                   NT        XDQ  
      Non-simultaneous arms
 
Event 27  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, Sean J           14 WCAC-MA              1:06.80    1:05.91  
  2 Phillips, Henry C         13 TOPS-MA              1:07.76    1:06.36  
  3 Saeger, Robert T          13 TOPS-MA              1:11.79    1:12.43  
  4 Burry, Owen M             13 TOPS-MA              1:15.45    1:13.82  
 -- Hinterstein, Sam J        13 TOPS-MA                   NT   X1:30.96  
 
Event 28  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guiliano, Christopher R   15 TOPS-MA                53.48      54.66  
  2 Lyman, Sean P             15 TOPS-MA              1:00.05      58.75  
  3 Schoppe, Anthony M        16 WCAC-MA                59.48      59.16  
  4 Silbert, Kyle B           17 TOPS-MA              1:00.53      59.56  
  5 Bowers, Griffin J         16 WCAC-MA                   NT    1:07.06  
 
Event 29  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maiale, Matteo A           8 TOPS-MA                36.52      37.67  
  2 Cohen, Jonah               8 WCAC-MA                38.64      37.97  
  3 Kenesky, Luke A            7 WCAC-MA                38.61      39.70  
  4 Ognissanti, Giancarlo D    8 TOPS-MA                48.51      46.60  
  5 Sohl, Andrew L             8 TOPS-MA                50.38      52.35  
  6 Farno, Andrew E            7 WCAC-MA                59.75    1:01.59  
 -- lee, Chayce H              8 WCAC-MA              1:00.20     X57.31  
 -- Lemke, Jacob E             7 TOPS-MA              1:07.21   X1:02.88  
 -- Blackman, Quinten M        7 TOPS-MA              1:23.10   X1:20.95  
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Jack W             10 WCAC-MA                31.46      30.04  
  2 Pickel, Jack              10 WCAC-MA                35.53      35.87  
  3 Moffa, Nicholas R         10 TOPS-MA                34.50      35.93  
  4 Hand, Asher C              9 TOPS-MA                36.51      36.52  
  5 Morelock, Dylan M          9 TOPS-MA                40.98      40.47  
  6 Latchford, Mason G         9 WCAC-MA                41.70      42.02  
 -- Bennacef, Ryan T           9 WCAC-MA                   NT     X39.85  
 -- Oguiwara, Rafie K          9 WCAC-MA                42.70     X41.67  
 -- Parkinson, Christopher W   9 TOPS-MA                39.87     X43.63  
 -- Fecteau, Nathan D          9 TOPS-MA                48.28     X49.79  
 -- Karaffa, Jacob D          10 TOPS-MA                48.94     X50.61  
 -- Garber, Ethan X            9 TOPS-MA                47.75     X50.99  
 
Event 31  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferenz, Tyler J           11 TOPS-MA                29.21      29.33  
  2 Bowker, Patrick J         12 TOPS-MA                29.06      29.62  
  3 Schoppe, Carmen F         12 WCAC-MA                31.27      30.05  
  4 Maiale, Aidan A           12 TOPS-MA                30.82      31.29  
  5 Zeibari, Mikael           11 WCAC-MA                36.18      34.22  
  6 Lynch, Ryan               12 WCAC-MA                37.21      40.59  
 -- Williams, Morgan P        12 TOPS-MA                32.70     X32.15  
 -- Bleam, Kevin M            12 TOPS-MA                36.50     X34.40  
 -- Lao, Ben C                12 WCAC-MA                36.71     X36.53  
 -- Greaves, Jack T           11 TOPS-MA                45.15     X46.37  
 
Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rohrbaugh, Kyle J         14 TOPS-MA                24.79      25.36  
  2 Song, Isaac               14 WCAC-MA                   NT      25.90  
  3 McManus, Sean J           14 WCAC-MA                25.94      26.34  
  4 Cielecki, Edward          13 TOPS-MA                26.21      26.36  
  5 Gamber, Braeden J         13 TOPS-MA                28.08      27.00  
  6 Valentine, Nate J         13 WCAC-MA                28.73      28.36  
 -- Cohen, Matthew E          14 WCAC-MA                23.70     X24.39  
 -- Brittain, Jackson T       14 TOPS-MA                30.53     X29.94  
 -- Hinterstein, Sam J        13 TOPS-MA                31.43     X31.44  
 
Event 33  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keifer, Aaron J           18 TOPS-MA                50.09      50.77  
  2 Bowers, Griffin J         16 WCAC-MA                52.55      52.53  
  3 Silbert, Kyle B           17 TOPS-MA                52.90      54.27  
  4 Zimmerman, Nathaniel L    17 TOPS-MA                54.31      54.46  
  5 Bruno, Aiden C            16 WCAC-MA                57.19      55.96  
  6 Weiss, Charlie            15 WCAC-MA              1:22.25    1:19.16  
 -- Laux, Connor N            18 WCAC-MA                54.62     X54.12  
 -- Cubbler, Andrew L         16 TOPS-MA                56.50     X55.80  
 -- Seville, Grant T          15 TOPS-MA              1:04.33   X1:07.07  
 -- Leary, Jayson M           15 TOPS-MA              1:08.41   X1:07.97  
 -- Pealock, Edward G         15 TOPS-MA              1:11.32   X1:11.59  
 
Event 34  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delp, Justin W            10 TOPS-MA              1:21.63    1:25.32  
  2 Delp, Ryan L              10 TOPS-MA              1:33.53    1:36.05  
  3 Rohrbaugh, Evan J         10 TOPS-MA              1:33.44    1:37.25  
  4 Bennacef, Ryan T           9 WCAC-MA                   NT    1:52.92  
 -- Krumenacker, Colin C      10 WCAC-MA                   NT         DQ  
      No touch at turn - back
 -- Li, Luke W                10 WCAC-MA              1:37.57         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 35  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferenz, Matthew J         12 TOPS-MA              1:05.46    1:05.32  
  2 Cohen, Radek A            11 WCAC-MA              1:22.26    1:20.01  
  3 Johnson, Jack R           11 WCAC-MA              1:18.64    1:20.56  
  4 Maiale, Aidan A           12 TOPS-MA              1:19.59    1:22.13  
  5 Cooper, Logan A           12 TOPS-MA              1:29.12    1:26.02  
  6 Hoover, Gavin C           12 WCAC-MA              1:27.43    1:28.76  
 -- Laux, Michael P           11 WCAC-MA              1:21.56   X1:24.39  
 -- Moffa, Joseph F           12 TOPS-MA              1:30.03   X1:31.23  
 -- Oliver, Nathaniel R       11 TOPS-MA              1:37.96   X1:40.19  
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rohrbaugh, Kyle J         14 TOPS-MA              2:21.52    2:22.13  
  2 Engler, Kyle M            14 TOPS-MA              2:28.70    2:34.07  
  3 Burry, Owen M             13 TOPS-MA              2:44.55    2:44.94  
 
Event 37  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fink, Dalton C            15 TOPS-MA              2:05.25    2:06.02  
  2 Benner, Nolan L           16 TOPS-MA              2:00.72    2:06.18  
  3 Schoppe, Anthony M        16 WCAC-MA              2:14.81    2:13.93  
  4 Keifer, Aaron J           18 TOPS-MA              2:14.04    2:17.66  
 
Event 38  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                               59.23    1:18.85  
     1) Burfield, Gavin M 8             2) Winterbottom, Mitchell J 6     
     3) Sohl, Andrew L 8                4) Maiale, Matteo A 8             
  2 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             1:17.50    1:21.34  
     1) Kenesky, Luke A 7               2) Lieu, Christian T 8            
     3)                                 4) Cohen, Jonah 8                 
  3 Wissahickon Community Aquatic-MA  'B'                  NT    1:51.87  
     1) Appleton, Jake A 8              2) Stalker, Jack H 8              
     3) Thorpe, Dylan T 8               4) Kim, Jason Y 7                 
  4 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    1:53.54  
     1) Lindenmuth, Jake M 7            2) Blackman, Quinten M 7          
     3) Carpenter, Brody J 8            4) Lemke, Jacob E 7               
 
Event 39  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             2:14.32    2:14.91  
     1) Weiss, Ryan C 10                2) Pickel, Jack 10                
     3) Kolman, Caiden C 10             4) Weiss, Jack W 10               
  2 Tops Swimming-MA  'A'                             2:11.76    2:15.28  
     1) Huggard, William S 9            2) Claffey, Evan M 10             
     3) Moffa, Nicholas R 10            4) Delp, Justin W 10              
  3 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    2:55.74  
     1) Parkinson, Christopher W 9      2) Morelock, Dylan M 9            
     3) Hand, Asher C 9                 4) Garber, Ethan X 9              
  4 Wissahickon Community Aquatic-MA  'B'                  NT    3:13.78  
     1) Appleton, Matt F 10             2) Hoover, Reid C 9               
     3) Hussa, Charlie R 9              4) Oguiwara, Rafie K 9            
 
Event 40  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             1:49.65    1:55.16  
     1) Bowker, Patrick J 12            2) Ferenz, Tyler J 11             
     3) Green, Nicholas R 12            4) Ferenz, Matthew J 12           
  2 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             2:04.82    2:06.20  
     1) Schoppe, Carmen F 12            2) Johnson, Jack R 11             
     3) Cohen, Radek A 11               4) Miller, Justin 12              
  3 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    2:10.77  
     1) Moffa, Joseph F 12              2) Cooper, Logan A 12             
     3) Williams, Morgan P 12           4) Wolfe, Ronald D 12             
  4 Wissahickon Community Aquatic-MA  'B'                  NT    2:26.31  
     1) Bowers, Dean 11                 2) Hoover, Gavin C 12             
     3) Lynch, Ryan 12                  4) Lao, Ben C 12                  
  5 Tops Swimming-MA  'C'                                  NT   x2:33.92  
     1) Greaves, Jack T 11              2) Bleam, Kevin M 12              
     3) Jones, Loguen P 11              4) Oliver, Nathaniel R 11         
 
Event 41  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             1:32.28    1:48.01  
     1) Phillips, Henry C 13            2) Gamber, Braeden J 13           
     3) Engler, Kyle M 14               4) Cielecki, Edward 13            
  2 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    2:03.49  
     1) Adamski, Tyler M 13             2) Hinterstein, Sam J 13          
     3) Burry, Owen M 13                4) Saeger, Robert T 13            
 
Event 42  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tops Swimming-MA  'A'                             1:28.67    1:35.48  
     1) Silbert, Kyle B 17              2) VanNatter, Nathan W 15         
     3) Vivian, Noah I 15               4) Lyman, Sean P 15               
  2 Wissahickon Community Aquatic-MA  'A'             1:35.20    1:36.13  
     1) Bowers, Griffin J 16            2) Laux, Connor N 18              
     3) Schoppe, Anthony M 16           4) Bruno, Aiden C 16              
  3 Tops Swimming-MA  'B'                                  NT    1:36.87  
     1) Zimmerman, Nathaniel L 17       2) Stoudt, Conner M 15            
     3) Cubbler, Andrew L 16            4) McNeill, Michael J 17          
  4 Tops Swimming-MA  'C'                                  NT   x1:53.75  
     1) Pealock, Edward G 15            2) Seville, Grant T 15            
     3) Guiliano, Christopher R 15      4) Leary, Jayson M 15             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 42                     
 
  1. Tops Swimming                       377   2. Wissahickon Community Aquatic       226