Licensed to Lower Moreland Swim & Dive
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/5/2019 03:31 PM
                       SAL GIRLS SAC VS. LMOR - 1/5/2019                       
                      Suburban Aquatic League: Dual Meet                       
                       Records Report updated 2 Aug 2005                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11 & Under 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Lucy C        10 SAC-MA                    NP      66.60    6  
  2 Cromar, Aly R             11 SAC-MA                    NP      64.10    4  
 
Event 2  Girls 12-14 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoup, Ellie A            14 SAC-MA                    NP     107.35    6  
  2 McFadden, Elizabeth M     13 SAC-MA                    NP      98.30    4  
  3 Williamson, Lucy C        10 SAC-MA                    NP      91.05    3  
 
Event 3  Girls 15 & Over 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wynne, Samantha           17 SAC-MA                    NP     145.00    6  
  2 Shoup, Ellie A            14 SAC-MA                    NP     132.90    4  
  3 McFadden, Elizabeth M     13 SAC-MA                    NP     123.30    3  
 
Event 4  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT    1:31.45    8  
     1) Toth, Vivian 8                  2) Schoen, Lexi 8                 
     3) Johnson, Olivia 8               4) Guynn, Caroline R 8            
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT         DQ  
      False start - Misc
     1) DiFranco, Amelia 7              2) Bogansky, Nora F 7             
     3) Gerlach, Lauren A 8             4) Ledwith, Bridget 6             
 
Event 5  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT    2:27.69    8  
     1) Toland, Grace F 10              2) Wade, Emma 10                  
     3) McGranaghan, Murphy C 10        4) Hendrzak, Anna G 10            
  2 Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT    2:38.91    4  
     1) Pischke, Greta 10               2) Schoen, Charli 9               
     3) Patterson, Julienne M 10        4) Edwards, Olivia M 10           
  3 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              2:35.09    2:39.09    2  
     1) Clark, Gabriella 9              2) Swanson, Annika 9              
     3) Hayes, Abigail 10               4) Trinh, Alyssa 9                
  4 Springfield Aquatic Club-MA  'C'                       NT   x3:00.83  
     1) Conlin, Neve M 10               2) Lesovitz, Neely A 9            
     3) Gibson, Lauren 9                4) Cooney, Julia 9                
  5 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'B'              2:53.42    3:09.16  
     1) Kroll, Agnes 10                 2) Vaidyan, Abigail H 10          
     3) Zucker, Sydnie 9                4) Attias, Mai 9                  
 
Event 6  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT    2:04.90    8  
     1) Murray, Amanda W 12             2) Duncheskie, Grace C 12         
     3) Steinbrook, Abigail C 12        4) Fedders, Anna 12               
  2 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              1:50.82    2:15.56    4  
     1) Peng, Mia 12                    2) Landis, Faith M 11             
     3) Martin, Katherine 11            4) Webb, Siena L 11               
  3 Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT    2:20.76    2  
     1) Killian, Caroline M 12          2) Forti, Lila H 11               
     3) Schreffler, Miranda 12          4) Fikioris, Cece 11              
  4 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'B'              2:33.94    2:41.50  
     1) Horsnall, Samantha C 12         2) Deeley, Gabriella 11           
     3) Meyers, Sophia 11               4) Lavska, Sofiya 12              
  5 Springfield Aquatic Club-MA  'C'                       NT   x2:41.90  
     1) Clark, Josie 11                 2) Beck, Olivia C 11              
     3) Smith, Hayden 11                4) McGinley, Molly E 11           
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT    2:02.82    8  
     1) Forti, Olivia H 14              2) Brennan, Molly C 13            
     3) Conti, Amanda H 13              4) O'Malley, Lauren K 14          
  2 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              2:04.28    2:02.99    4  
     1) Gioia, Isabella 13              2) Kim, Ashley 14                 
     3) Conti, Giovanna 14              4) Hwan, Melanie J 14             
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Conlin, Norah M 13              2) Yaegel, Grace 14               
     3) Schulz, Taylor E 14             4) Pischke, Amy 13                
 
Event 8  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              1:59.50    2:01.09    8  
     1) Becker, Samantha 15             2) Celona, Gabby 15               
     3) Volokhonsky, Emma 15            4) Lichtner, Kayla 16             
  2 Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT    2:05.01    4  
     1) Hastings, Allison 15            2) Murray, Kelly G 15             
     3) Murray, Aileen A 16             4) Komorowski, Katie G 15         
  3 Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT    2:35.35    2  
     1) Vangen, Ella * 13               2) Edwards, Abby M 13             
     3) Edwards, Kate A 13              4) Caldwell, Lydia R 15           
 
Event 9  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wade, Grace                8 SAC-MA                    NT      17.23    6  
  2 Schoen, Lexi               8 SAC-MA                    NT      17.41    4  
  3 Maystrych, Kristina        8 LMOR-MA                19.67      18.48    3  
  4 Guynn, Caroline R          8 SAC-MA                    NT      20.68    2  
  5 Blumhardt, Piper           6 LMOR-MA                21.16      20.88    1  
 -- Gerlach, Lauren A          8 SAC-MA                    NT     X19.07  
 -- Yaegel, Caroline           7 SAC-MA                    NT     X21.50  
 -- Bogansky, Nora F           7 SAC-MA                    NT     X21.71  
 -- Ledwith, Bridget           6 SAC-MA                    NT     X22.16  
 -- Stock, Evalee E            6 SAC-MA                    NT     X25.47  
 -- Toth, Evelyn M             6 SAC-MA                    NT     X25.58  
 -- Wilson, Maddy C            8 SAC-MA                    NT     X26.15  
 -- Cunningham, Ariel          8 SAC-MA                    NT     X29.43  
 
Event 10  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendrzak, Anna G          10 SAC-MA                    NT    1:10.15    6  
  2 McGranaghan, Murphy C     10 SAC-MA                    NT    1:12.89    4  
  3 Hayes, Abigail            10 LMOR-MA              1:13.92    1:14.19    3  
  4 Keitel, Arden S            9 SAC-MA                    NT    1:15.19    2  
  5 Swanson, Annika            9 LMOR-MA              1:28.68    1:28.55    1  
  6 Kroll, Agnes              10 LMOR-MA              1:14.36    1:36.53  
 -- Koperska, Blanka           9 LMOR-MA              1:48.01   X1:45.25  
 -- Kakhramanov, Gia           9 LMOR-MA              1:49.09   X1:47.40  
 -- Grechina, Sasha           10 LMOR-MA              1:37.73        XDQ  
      No touch on turn
 
Event 11  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncheskie, Grace C       12 SAC-MA                    NT    1:01.77    6  
  2 Talbot, Theresa H         12 SAC-MA                    NT    1:05.24    4  
  3 Peng, Mia                 12 LMOR-MA              1:07.05    1:06.16    3  
  4 Martin, Katherine         11 LMOR-MA              1:06.56    1:06.24    2  
  5 Scanlon, Katie *          11 SAC-MA                    NT    1:08.65    1  
  6 Lavska, Sofiya            12 LMOR-MA              1:18.60    1:22.67  
 -- Clark, Ana                12 SAC-MA                    NT   X1:10.57  
 -- Forster, Delaney          11 SAC-MA                    NT   X1:10.60  
 -- Baisch, Mackenzie T       12 SAC-MA                    NT   X1:11.79  
 
Event 12  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conti, Amanda H           13 SAC-MA                    NT      58.09    6  
  2 Hwan, Melanie J           14 LMOR-MA              1:00.44    1:00.29    4  
  3 O'Malley, Lauren K        14 SAC-MA                    NT    1:00.34    3  
  4 Kilbride, Quincey M       14 LMOR-MA              1:01.46    1:02.13    2  
  5 Gioia, Isabella           13 LMOR-MA              1:02.16    1:04.34    1  
  6 Rothberg, Mina E          13 SAC-MA                    NT    1:06.36  
 -- Pothen, Hannah            14 LMOR-MA              1:30.09   X1:30.31  
 
Event 13  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichtner, Kayla           16 LMOR-MA              1:56.10    2:03.64    6  
  2 Becker, Samantha          15 LMOR-MA              2:04.91    2:10.64    4  
  3 Murray, Kelly G           15 SAC-MA                    NT    2:14.43    3  
  4 Komorowski, Katie G       15 SAC-MA                    NT    2:16.28    2  
 
Event 14  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toth, Vivian               8 SAC-MA                    NT      21.85    6  
  2 Schoen, Lexi               8 SAC-MA                    NT      23.07    4  
  3 Taylor, Talia              7 LMOR-MA                20.23      25.67    3  
  4 Blumhardt, Piper           6 LMOR-MA                24.40      26.13    2  
  5 DiFranco, Amelia           7 SAC-MA                    NT      26.49    1  
 -- Yaegel, Caroline           7 SAC-MA                    NT     X28.00  
 -- Stock, Evalee E            6 SAC-MA                    NT     X30.27  
 -- Kaub, Reese                7 SAC-MA                    NT     X30.28  
 -- Toth, Evelyn M             6 SAC-MA                    NT     X31.53  
 -- Wilson, Maddy C            8 SAC-MA                    NT     X32.91  
 
Event 15  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toland, Grace F           10 SAC-MA                    NT      35.36    6  
  2 Pischke, Greta            10 SAC-MA                    NT      40.44    4  
  3 Clark, Gabriella           9 LMOR-MA                40.53      41.49    3  
  4 Trinh, Alyssa              9 LMOR-MA                45.00      41.51    2  
  5 Keitel, Nieve S            9 SAC-MA                    NT      41.67    1  
  6 Vaidyan, Abigail H        10 LMOR-MA                42.93      45.07  
 -- DiFranco, Isabella        10 SAC-MA                    NT     X38.83  
 -- Patterson, Julienne M     10 SAC-MA                    NT     X41.34  
 -- McGhiey, Bryn E           10 SAC-MA                    NT     X43.45  
 -- Lesovitz, Neely A          9 SAC-MA                    NT     X43.98  
 -- Edwards, Olivia M         10 SAC-MA                    NT     X44.27  
 -- Verrill, Ashleigh          9 SAC-MA                    NT     X44.46  
 -- Conlin, Neve M            10 SAC-MA                    NT     X45.35  
 -- Schoen, Charli             9 SAC-MA                    NT     X45.55  
 -- Dover, Corynn-Renae P     10 SAC-MA                    NT     X46.01  
 -- Grechina, Sasha           10 LMOR-MA                48.15     X47.13  
 -- Kroll, Agnes              10 LMOR-MA                46.97     X48.67  
 -- Hart, Lily D               9 SAC-MA                    NT     X49.20  
 -- Gibson, Lauren             9 SAC-MA                    NT     X49.77  
 -- Myers, Riley               9 LMOR-MA                49.63     X52.93  
 -- McGlinchey, Tabby S        9 SAC-MA                    NT     X52.95  
 -- Cunningham, Mia           10 SAC-MA                    NT     X54.87  
 -- Attias, Mai                9 LMOR-MA                58.13     X58.94  
 -- Zucker, Sydnie             9 LMOR-MA                59.87     X59.26  
 -- Rosa, Kaitlyn N           10 SAC-MA                    NT     X59.95  
 -- Quinn, Erin                9 SAC-MA                    NT   X1:02.75  
 -- Carty, Ellen              10 SAC-MA                    NT   X1:06.43  
 -- McCarthy, Keira M         10 SAC-MA                    NT        XDQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Cooney, Julia              9 SAC-MA                    NT        XDQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 16  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Amanda W          12 SAC-MA                    NT      32.04    6  
  2 Killian, Caroline M       12 SAC-MA                    NT      35.00    4  
  3 Landis, Faith M           11 LMOR-MA                35.87      35.05    3  
  4 Webb, Siena L             11 LMOR-MA                38.04      37.25    2  
  5 Baisch, Mackenzie T       12 SAC-MA                    NT      37.45    1  
  6 Horsnall, Samantha C      12 LMOR-MA                38.37      39.39  
 -- Burman, Sara              11 SAC-MA                    NT     X34.92  
 -- Schulz, Ashley D          11 SAC-MA                    NT     X35.75  
 -- Perricelli, Julia G       12 SAC-MA                    NT     X37.41  
 -- Schreffler, Miranda       12 SAC-MA                    NT     X37.89  
 -- Smith, Hayden             11 SAC-MA                    NT     X40.31  
 -- Lavska, Sofiya            12 LMOR-MA                41.51     X40.75  
 -- Gomberg, Ariah J          11 SAC-MA                    NT     X41.49  
 -- McGinley, Molly E         11 SAC-MA                    NT     X41.56  
 -- Boorse, Julianna          12 LMOR-MA                43.01     X42.10  
 -- Clark, Josie              11 SAC-MA                    NT     X42.21  
 -- Gallagher, Lily L         11 SAC-MA                    NT     X42.57  
 -- Beck, Olivia C            11 SAC-MA                    NT     X46.91  
 -- McAllister, Ana A         11 SAC-MA                    NT     X51.25  
 -- Barson, Abby P            11 SAC-MA                    NT     X51.81  
 
Event 17  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilbride, Quincey M       14 LMOR-MA              1:09.91    1:10.48    6  
  2 Forti, Olivia H           14 SAC-MA                    NT    1:11.62    4  
  3 Gioia, Isabella           13 LMOR-MA              1:10.73    1:13.03    3  
  4 Hall, Brooke L            13 LMOR-MA              1:12.48    1:13.83    2  
  5 Vangen, Ella *            13 SAC-MA                    NT    1:18.85    1  
  6 Edwards, Kate A           13 SAC-MA                    NT    1:23.99  
 -- Meyers, Isabella          14 LMOR-MA              1:17.97   X1:17.42  
 -- Pothen, Hannah            14 LMOR-MA              1:53.49        XDQ  
      Not on back off wall
 
Event 18  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Samantha          15 LMOR-MA              1:05.46    1:08.08    6  
  2 Hastings, Allison         15 SAC-MA                    NT    1:11.06    4  
  3 Volokhonsky, Emma         15 LMOR-MA              1:11.67    1:12.20    3  
  4 Schulz, Taylor E          14 SAC-MA                    NT    1:17.13    2  
  5 Conlin, Norah M           13 SAC-MA                    NT    1:21.00    1  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoen, Lexi               8 SAC-MA                    NT      25.42    6  
  2 Maystrych, Kristina        8 LMOR-MA                29.15      25.69    4  
  3 Bogansky, Nora F           7 SAC-MA                    NT      26.18    3  
  4 Guynn, Caroline R          8 SAC-MA                    NT      26.72    2  
  5 Taylor, Talia              7 LMOR-MA                31.35      32.87    1  
 -- Cunningham, Ariel          8 SAC-MA                    NT     X30.56  
 -- Kaub, Reese                7 SAC-MA                    NT     X32.70  
 -- Wilson, Maddy C            8 SAC-MA                    NT     X34.06  
 
Event 20  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendrzak, Anna G          10 SAC-MA                    NT      41.80    6  
  2 Schoen, Charli             9 SAC-MA                    NT      46.48    4  
  3 Keitel, Nieve S            9 SAC-MA                    NT      47.27    3  
  4 Clark, Gabriella           9 LMOR-MA                48.09      48.06    2  
  5 Swanson, Annika            9 LMOR-MA                48.61      48.34    1  
  6 Vaidyan, Abigail H        10 LMOR-MA                49.34      49.80  
 -- DiFranco, Isabella        10 SAC-MA                    NT     X46.66  
 -- Edwards, Olivia M         10 SAC-MA                    NT     X48.50  
 -- Dover, Corynn-Renae P     10 SAC-MA                    NT     X49.65  
 -- Cunningham, Mia           10 SAC-MA                    NT     X50.21  
 -- Lesovitz, Neely A          9 SAC-MA                    NT     X50.74  
 -- Cooney, Julia              9 SAC-MA                    NT     X52.20  
 -- Hart, Lily D               9 SAC-MA                    NT     X52.24  
 -- Myers, Riley               9 LMOR-MA                58.53     X56.44  
 -- Carty, Ellen              10 SAC-MA                    NT     X59.02  
 -- McCormick, Erin           10 LMOR-MA              1:01.48   X1:02.86  
 -- McCarthy, Keira M         10 SAC-MA                    NT   X1:05.06  
 -- McGlinchey, Tabby S        9 SAC-MA                    NT   X1:10.63  
 -- Rosa, Kaitlyn N           10 SAC-MA                    NT   X1:17.24  
 -- Mamikonyan, Sophia         9 LMOR-MA              1:06.86        XDQ  
      Scissors kick
 -- Quinn, Erin                9 SAC-MA                    NT        XDQ  
      Scissors kick
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncheskie, Grace C       12 SAC-MA                    NT      33.21    6  
  2 Peng, Mia                 12 LMOR-MA                41.00      38.76    4  
  3 Landis, Faith M           11 LMOR-MA                38.24      39.52    3  
  4 Forti, Lila H             11 SAC-MA                    NT      39.94    2  
  5 Scanlon, Katie *          11 SAC-MA                    NT      41.28    1  
  6 Webb, Siena L             11 LMOR-MA                42.26      43.31  
 -- Perricelli, Julia G       12 SAC-MA                    NT     X42.30  
 -- Beck, Olivia C            11 SAC-MA                    NT     X46.35  
 -- Clark, Ana                12 SAC-MA                    NT     X47.98  
 -- Deeley, Gabriella         11 LMOR-MA                49.88     X48.36  
 -- Meyers, Sophia            11 LMOR-MA                48.99     X48.49  
 -- Gallagher, Lily L         11 SAC-MA                    NT     X51.28  
 -- Barson, Abby P            11 SAC-MA                    NT     X52.06  
 -- Forster, Delaney          11 SAC-MA                    NT        XDQ  
      Head under for 2 or more strokes
 
Event 22  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kim, Ashley               14 LMOR-MA              1:18.16    1:19.54    6  
  2 Brennan, Molly C          13 SAC-MA                    NT    1:19.58    4  
  3 Yaegel, Grace             14 SAC-MA                    NT    1:20.31    3  
  4 Hwan, Melanie J           14 LMOR-MA              1:17.85    1:22.85    2  
  5 Gioia, Isabella           13 LMOR-MA              1:25.97    1:27.52    1  
  6 Pischke, Amy              13 SAC-MA                    NT    1:29.27  
 -- Edwards, Abby M           13 SAC-MA                    NT   X1:27.77  
 -- Edwards, Kate A           13 SAC-MA                    NT   X1:31.46  
 -- Scarpello, Lucia A        13 SAC-MA                    NT   X1:39.08  
 -- Kowalik, Teagan J         13 SAC-MA                    NT   X1:39.22  
 
Event 23  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Aileen A          16 SAC-MA                    NT    1:12.01    6  
  2 Celona, Gabby             15 LMOR-MA              1:16.73    1:19.48    4  
  3 Komorowski, Katie G       15 SAC-MA                    NT    1:25.15    3  
  4 Brown, Grace E            15 LMOR-MA              1:25.08    1:25.20    2  
  5 Caldwell, Lydia R         15 SAC-MA                    NT    1:49.85    1  
 
Event 24  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Olivia            8 SAC-MA                    NT      19.32    6  
  2 Gerlach, Lauren A          8 SAC-MA                    NT      22.69    4  
  3 Wade, Grace                8 SAC-MA                    NT      24.07    3  
  4 Taylor, Talia              7 LMOR-MA                23.44      27.58    2  
  5 Blumhardt, Piper           6 LMOR-MA                29.38      28.16    1  
 -- Kaub, Reese                7 SAC-MA                    NT     X25.54  
 -- Ledwith, Bridget           6 SAC-MA                    NT     X26.00  
 -- Bogansky, Nora F           7 SAC-MA                    NT     X26.55  
 -- DiFranco, Amelia           7 SAC-MA                    NT     X26.90  
 -- Yaegel, Caroline           7 SAC-MA                    NT     X30.52  
 -- Cunningham, Ariel          8 SAC-MA                    NT     X34.21  
 -- Stock, Evalee E            6 SAC-MA                    NT     X36.81  
 -- Toth, Evelyn M             6 SAC-MA                    NT     X37.26  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wade, Emma                10 SAC-MA                    NT      33.93    6  
  2 Hayes, Abigail            10 LMOR-MA                36.59      34.73    4  
  3 McGranaghan, Murphy C     10 SAC-MA                    NT      39.50    3  
  4 Patterson, Julienne M     10 SAC-MA                    NT      39.59    2  
  5 Vaidyan, Abigail H        10 LMOR-MA                45.40      45.58    1  
  6 McCormick, Erin           10 LMOR-MA                54.55      55.51  
 -- Keitel, Arden S            9 SAC-MA                    NT     X41.42  
 -- McGhiey, Bryn E           10 SAC-MA                    NT     X46.15  
 -- Verrill, Ashleigh          9 SAC-MA                    NT     X47.10  
 -- Gibson, Lauren             9 SAC-MA                    NT     X47.72  
 -- Conlin, Neve M            10 SAC-MA                    NT     X50.13  
 -- Grechina, Sasha           10 LMOR-MA              1:07.16     X54.65  
 -- Kroll, Agnes              10 LMOR-MA              1:01.12     X55.48  
 
Event 26  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinbrook, Abigail C     12 SAC-MA                    NT      29.59    6  
  2 Martin, Katherine         11 LMOR-MA                32.53      32.00    4  
  3 Fedders, Anna             12 SAC-MA                    NT      32.14    3  
  4 Schulz, Ashley D          11 SAC-MA                    NT      34.46    2  
  5 Peng, Mia                 12 LMOR-MA                36.49      35.39    1  
  6 Webb, Siena L             11 LMOR-MA                37.38      36.87  
  7 Horsnall, Samantha C      12 LMOR-MA                41.01     x38.54  
 -- Talbot, Theresa H         12 SAC-MA                    NT     X35.64  
 -- Fikioris, Cece            11 SAC-MA                    NT     X36.13  
 -- Schreffler, Miranda       12 SAC-MA                    NT     X38.27  
 -- Clark, Josie              11 SAC-MA                    NT     X39.95  
 -- Gomberg, Ariah J          11 SAC-MA                    NT     X43.61  
 -- McAllister, Ana A         11 SAC-MA                    NT     X43.96  
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conti, Amanda H           13 SAC-MA                    NT    1:05.47    6  
  2 Conti, Giovanna           14 LMOR-MA              1:04.97    1:06.73    4  
  3 Hall, Brooke L            13 LMOR-MA              1:07.47    1:12.06    3  
  4 Kim, Ashley               14 LMOR-MA              1:11.38    1:12.75    2  
  5 Rothberg, Mina E          13 SAC-MA                    NT    1:17.56    1  
 
Event 28  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichtner, Kayla           16 LMOR-MA              1:00.75      59.17    6  
  2 Fluehr, Maura K           15 SAC-MA                    NT    1:02.08    4  
  3 Murray, Aileen A          16 SAC-MA                    NT    1:06.04    3  
  4 Volokhonsky, Emma         15 LMOR-MA              1:07.47    1:07.92    2  
  5 Brown, Grace E            15 LMOR-MA              1:17.77    1:18.41    1  
 
Event 29  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Olivia            8 SAC-MA                    NT      36.33    6  
  2 Wade, Grace                8 SAC-MA                    NT      39.94    4  
  3 Toth, Vivian               8 SAC-MA                    NT      40.88    3  
  4 Maystrych, Kristina        8 LMOR-MA                52.72      46.30    2  
 
Event 30  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toland, Grace F           10 SAC-MA                    NT      31.22    6  
  2 Wade, Emma                10 SAC-MA                    NT      31.80    4  
  3 Keitel, Arden S            9 SAC-MA                    NT      32.44    3  
  4 Hayes, Abigail            10 LMOR-MA                33.21      33.58    2  
  5 Trinh, Alyssa              9 LMOR-MA                37.32      41.23    1  
  6 Myers, Riley               9 LMOR-MA                29.36      47.18  
 -- Pischke, Greta            10 SAC-MA                    NT     X34.15  
 -- Edwards, Olivia M         10 SAC-MA                    NT     X34.65  
 -- Keitel, Nieve S            9 SAC-MA                    NT     X34.81  
 -- Schoen, Charli             9 SAC-MA                    NT     X35.51  
 -- DiFranco, Isabella        10 SAC-MA                    NT     X36.24  
 -- Conlin, Neve M            10 SAC-MA                    NT     X37.63  
 -- Hart, Lily D               9 SAC-MA                    NT     X37.83  
 -- Verrill, Ashleigh          9 SAC-MA                    NT     X37.92  
 -- McGhiey, Bryn E           10 SAC-MA                    NT     X37.98  
 -- Dover, Corynn-Renae P     10 SAC-MA                    NT     X38.92  
 -- McCormick, Erin           10 LMOR-MA                42.32     X40.99  
 -- Gibson, Lauren             9 SAC-MA                    NT     X41.23  
 -- Kakhramanov, Gia           9 LMOR-MA                48.13     X42.22  
 -- Cooney, Julia              9 SAC-MA                    NT     X42.41  
 -- Koperska, Blanka           9 LMOR-MA                49.28     X42.84  
 -- Cunningham, Mia           10 SAC-MA                    NT     X44.91  
 -- Attias, Mai                9 LMOR-MA                42.72     X46.17  
 -- McGlinchey, Tabby S        9 SAC-MA                    NT     X47.35  
 -- Carty, Ellen              10 SAC-MA                    NT     X47.46  
 -- Zucker, Sydnie             9 LMOR-MA                49.18     X47.64  
 -- Mamikonyan, Sophia         9 LMOR-MA                52.87     X47.73  
 -- McCarthy, Keira M         10 SAC-MA                    NT     X47.75  
 -- Quinn, Erin                9 SAC-MA                    NT     X52.50  
 -- Rosa, Kaitlyn N           10 SAC-MA                    NT   X1:00.47  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinbrook, Abigail C     12 SAC-MA                    NT      28.62    6  
  2 Martin, Katherine         11 LMOR-MA                30.18      30.30    4  
  3 Killian, Caroline M       12 SAC-MA                    NT      30.43    3  
  4 Talbot, Theresa H         12 SAC-MA                    NT      30.69    2  
  5 Boorse, Julianna          12 LMOR-MA                34.37      35.42    1  
 -- Schulz, Ashley D          11 SAC-MA                    NT     X31.11  
 -- Scanlon, Katie *          11 SAC-MA                    NT     X31.11  
 -- Burman, Sara              11 SAC-MA                    NT     X31.25  
 -- Forti, Lila H             11 SAC-MA                    NT     X31.86  
 -- Forster, Delaney          11 SAC-MA                    NT     X31.95  
 -- Fikioris, Cece            11 SAC-MA                    NT     X32.03  
 -- Clark, Ana                12 SAC-MA                    NT     X32.93  
 -- Baisch, Mackenzie T       12 SAC-MA                    NT     X32.93  
 -- Clark, Josie              11 SAC-MA                    NT     X34.67  
 -- Smith, Hayden             11 SAC-MA                    NT     X34.68  
 -- Schreffler, Miranda       12 SAC-MA                    NT     X34.80  
 -- McGinley, Molly E         11 SAC-MA                    NT     X34.93  
 -- Gomberg, Ariah J          11 SAC-MA                    NT     X36.54  
 -- Gallagher, Lily L         11 SAC-MA                    NT     X39.23  
 -- McAllister, Ana A         11 SAC-MA                    NT     X39.32  
 -- Beck, Olivia C            11 SAC-MA                    NT     X39.72  
 -- Barson, Abby P            11 SAC-MA                    NT     X45.41  
 
Event 32  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Lauren K        14 SAC-MA                    NT      26.94    6  
  2 Forti, Olivia H           14 SAC-MA                    NT      28.50    4  
  3 Hall, Brooke L            13 LMOR-MA                27.31      29.28    3  
  4 Kim, Ashley               14 LMOR-MA                28.75      29.67    2  
  5 Schulz, Taylor E          14 SAC-MA                    NT      29.82    1  
 -- Yaegel, Grace             14 SAC-MA                    NT     X30.59  
 -- Pischke, Amy              13 SAC-MA                    NT     X30.96  
 -- Edwards, Kate A           13 SAC-MA                    NT     X31.70  
 -- Vangen, Ella *            13 SAC-MA                    NT     X31.77  
 -- Conlin, Norah M           13 SAC-MA                    NT     X31.84  
 -- Scarpello, Lucia A        13 SAC-MA                    NT     X32.81  
 -- Edwards, Abby M           13 SAC-MA                    NT     X32.95  
 -- Kowalik, Teagan J         13 SAC-MA                    NT     X37.52  
 -- Pothen, Hannah            14 LMOR-MA                38.47     X39.22  
 
Event 33  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichtner, Kayla           16 LMOR-MA                53.56      54.67    6  
  2 Fluehr, Maura K           15 SAC-MA                    NT      55.68    4  
  3 Murray, Kelly G           15 SAC-MA                    NT    1:00.49    3  
  4 Hastings, Allison         15 SAC-MA                    NT    1:07.60    2  
 
Event 34  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGranaghan, Murphy C     10 SAC-MA                    NT    1:24.13    6  
  2 Pischke, Greta            10 SAC-MA                    NT    1:29.29    4  
  3 Clark, Gabriella           9 LMOR-MA              1:31.36    1:31.18    3  
  4 Patterson, Julienne M     10 SAC-MA                    NT    1:34.47    2  
  5 Swanson, Annika            9 LMOR-MA              1:35.59    1:35.47    1  
  6 Kakhramanov, Gia           9 LMOR-MA                   NT    1:51.34  
 -- Koperska, Blanka           9 LMOR-MA                   NT   X2:00.36  
 -- Mamikonyan, Sophia         9 LMOR-MA                   NT   X2:01.17  
 
Event 35  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Amanda W          12 SAC-MA                    NT    1:10.63    6  
  2 Fedders, Anna             12 SAC-MA                    NT    1:16.31    4  
  3 Landis, Faith M           11 LMOR-MA              1:17.75    1:18.79    3  
  4 Killian, Caroline M       12 SAC-MA                    NT    1:20.85    2  
  5 Boorse, Julianna          12 LMOR-MA              1:44.10    1:31.44    1  
 -- Burman, Sara              11 SAC-MA                    NT   X1:18.06  
 -- Forti, Lila H             11 SAC-MA                    NT   X1:19.11  
 -- Perricelli, Julia G       12 SAC-MA                    NT   X1:21.61  
 -- Fikioris, Cece            11 SAC-MA                    NT   X1:26.93  
 -- Smith, Hayden             11 SAC-MA                    NT   X1:28.24  
 -- McGinley, Molly E         11 SAC-MA                    NT   X1:30.00  
 -- Deeley, Gabriella         11 LMOR-MA              1:44.69   X1:38.68  
 
Event 36  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hwan, Melanie J           14 LMOR-MA              2:26.81    2:29.93    6  
  2 Brennan, Molly C          13 SAC-MA                    NT    2:34.37    4  
  3 Kilbride, Quincey M       14 LMOR-MA              2:38.32    2:36.37    3  
  4 Conti, Giovanna           14 LMOR-MA              2:35.31    2:38.81    2  
  5 Rothberg, Mina E          13 SAC-MA                    NT    2:45.51    1  
 
Event 37  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Aileen A          16 SAC-MA                    NT    2:20.50    6  
  2 Fluehr, Maura K           15 SAC-MA                    NT    2:26.31    4  
  3 Celona, Gabby             15 LMOR-MA              2:24.73    2:29.64    3  
  4 Brown, Grace E            15 LMOR-MA              2:53.32    2:52.69    2  
 
Event 38  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT    1:17.10    8  
     1) Wade, Grace 8                   2) Toth, Vivian 8                 
     3) Guynn, Caroline R 8             4) Johnson, Olivia 8              
  2 Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT    1:28.26    4  
     1) Gerlach, Lauren A 8             2) DiFranco, Amelia 7             
     3) Kaub, Reese 7                   4) Ledwith, Bridget 6             
  3 Springfield Aquatic Club-MA  'C'                       NT   x1:57.79  
     1) Stock, Evalee E 6               2) Wilson, Maddy C 8              
     3) Cunningham, Ariel 8             4) Toth, Evelyn M 6               
 
Event 39  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              2:31.72    2:59.44    8  
     1) Trinh, Alyssa 9                 2) Attias, Mai 9                  
     3) McCormick, Erin 10              4) Myers, Riley 9                 
  2 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'B'              3:05.28    3:08.91    4  
     1) Grechina, Sasha 10              2) Zucker, Sydnie 9               
     3) Kakhramanov, Gia 9              4) Mamikonyan, Sophia 9           
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT   X2:12.39  
     1) Hendrzak, Anna G 10             2) Keitel, Arden S 9              
     3) Toland, Grace F 10              4) Wade, Emma 10                  
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT   X2:28.75  
     1) Keitel, Nieve S 9               2) McGhiey, Bryn E 10             
     3) DiFranco, Isabella 10           4) Dover, Corynn-Renae P 10       
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'C'                       NT   X2:54.49  
     1) Hart, Lily D 9                  2) McCarthy, Keira M 10           
     3) Verrill, Ashleigh 9             4) Carty, Ellen 10                
 
Event 40  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              2:09.91    2:28.28    8  
     1) Horsnall, Samantha C 12         2) Deeley, Gabriella 11           
     3) Lavska, Sofiya 12               4) Boorse, Julianna 12            
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT   X1:55.70  
     1) Murray, Amanda W 12             2) Fedders, Anna 12               
     3) Steinbrook, Abigail C 12        4) Duncheskie, Grace C 12         
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'C'                       NT   X2:40.65  
     1) Gallagher, Lily L 11            2) Barson, Abby P 11              
     3) McAllister, Ana A 11            4) Gomberg, Ariah J 11            
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT        XDQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Schulz, Ashley D 11             2) Baisch, Mackenzie T 12         
     3) Scanlon, Katie * 11             4) Talbot, Theresa H 12           
 
Event 41  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              1:51.55    2:02.18    8  
     1) Hall, Brooke L 13               2) Pothen, Hannah 14              
     3) Conti, Giovanna 14              4) Kilbride, Quincey M 14         
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT   X1:49.00  
     1) Brennan, Molly C 13             2) Forti, Olivia H 14             
     3) O'Malley, Lauren K 14           4) Conti, Amanda H 13             
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT   X2:02.07  
     1) Rothberg, Mina E 13             2) Vangen, Ella * 13              
     3) Pischke, Amy 13                 4) Schulz, Taylor E 14            
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'C'                       NT   X2:09.04  
     1) Perricelli, Julia G 12          2) Clark, Ana 12                  
     3) Forster, Delaney 11             4) Burman, Sara 11                
 
Event 42  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'A'                       NT   X1:50.93  
     1) Murray, Kelly G 15              2) Hastings, Allison 15           
     3) Komorowski, Katie G 15          4) Fluehr, Maura K 15             
 -- Springfield Aquatic Club-MA  'B'                       NT   X2:26.36  
     1) Scarpello, Lucia A 13           2) Caldwell, Lydia R 15           
     3) Kowalik, Teagan J 13            4) Conlin, Norah M 13             
 -- Lower Moreland Swim and Dive-MA  'A'              1:30.07         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Celona, Gabby 15                2) Brown, Grace E 15              
     3) Becker, Samantha 15             4) Volokhonsky, Emma 15           
 
                    Combined Team Scores - Through Event 42                    
 
  1. Springfield Aquatic Club            381   2. Lower Moreland Swim and Dive        217
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 42                    
 
  1. Springfield Aquatic Club            381   2. Lower Moreland Swim and Dive        217